World Music

78-годишната Доли Партон најави мјузикл на Бродвеј

Легендарната кантри пејачка и хуманитарка пишува нови песни кои одат заедно со некои од нејзините минати хитови и е ко-автор на сценска приказна инспирирана од нејзиниот живот – сценска претстава за која се надева дека ќе ја види светлината на денот во 2026 година, пишува Гардијан.

„Напишав многу авторски песни за шоуто и ги вклучив сите ваши омилени. Ќе се смеете, ќе плачете, ќе плескате, ќе си ги клоцате нозете. Тоа навистина е Grand Ol’ Opera“, рече Партон.

„Hello, I’m Dolly“ е името на деби албумот на Партон објавен во 1967 година, кој ги содржеше песните „Dumb Blonde“ и „Something Fishy“. Партон подоцна стана национално богатство, глумејќи во филмови, пишувајќи книги, освојувајќи Греми, станувајќи првиот кантри уметник кој е прогласен за личност на годината од MusiCares. Социјално активната музичарка донираше и милион долари за истражување на коронавирус.

Партон ќе има многу хитови од минатото за избор во претстојниот мјузикл, вклучувајќи ги и нејзините три Топ 10 хитови на Billboard Hot 100 – 9 до 5, „Here You Come Again“ и „Islands in the Stream“. Таа, исто така, има 25 бр.1 песни на Hot Country како „Yellow Roses“, „Think About Love“, „Tennessee Homesick Blues“ и „Jolene“.

Ова нема да биде првпат нејзината музика да се слуша на Бродвеј. Адаптирана, театарска верзија на нејзиниот „9 to 5“ пристигна во 2009 година во која главните улоги ги толкуваа Стефани Џеј Блок, Меган Хилти и Алисон Џени, а божиќниот специјален Candles, Snow & Mistletoe од 1993 година ја содржи песната „With Bells On“.

Минатата недела, Партон зборуваше и за нејзината желба оригиналната екипа од 9 до 5 да се појави во планираниот римејк на Џенифер Анистон.

„Се надевам дека ќе ја искористат мојата песна и се надевам дека ќе најдат начин да ги вратат Лили, Џејн и јас“.

Можеби ќе ве интересира: