World Music

Барби кукла инспирирана од Дејвид Боуви наскоро во продажба

Mattel, производителот на куклите „Барби“, најави нова кукла „Барби“ инспирирана од Дејвид Боуви за да ја одбележи неодамнешната 50-годишнина од четвртиот студиски албум „Hunky Dory“.

Американскиот производител на играчки му оддаде почит на Боуви за прв пат во 2019 година со кукла што ја отсликува ерата на  „Space Oddity“. Како што беше најавено, фановите сега можат да добијат втора колекционерска кукла за 50 долари.

Најновата кукла „Барби“ како Боуви го носи прилагодениот костум во “пудер сино“ што Боуви го носеше во музичкото видео „Life On Mars?“, комплетно со кошула со риги со фолија, вратоврска и чевли на платформа. Описот на новата кукла Барби гласи: „Нејзината смела плава сенка за очи и фризура инспирирани од глам ерата на Боуви од 70-тите го оживуваат овој изглед“.

Можеби ќе ве интересира: