World Music

Били Ајлиш најави нов албум

Били Ајлиш го најави објавувањето на нејзиниот трет студиски албум „Hit Me Hard and Soft“ на 17-ти мај преку Darkroom/Interscope Records. Ајлиш вели дека нема да објавува ниту еден синглот пред албумот, бидејќи е наменет да се слуша како кохезивно парче.

„Hit Me Hard and Soft“ е напишана од Ајлиш со нејзиниот брат и долгогодишен соработник Финес, кој исто така го продуцираше албумот. Покрај тоа што ќе биде достапен на дигиталните платформи, албумот ќе добие и физичко издание во ограничени изданија изработени со 100% рециклирани материјали. Ајлиш неодамна ги критикуваше уметниците кои издаваат повеќе верзии на винил за да ја зголемат продажбата.

“Hit Me Hard and Soft” е нејзиниот трет албум, по “When We All Fall Sleep, Where Do We Go?” од 2019 година и „Посреќен од било кога“ од 2021 година. Минатата година Ајлиш придонесе со „What Was I Made For?“ за филмот „Барби“, а песната подоцна доби Оскар за најдобра оригинална песна, втор пат кога Ајлиш и нејзиниот брат Финес победија во таа категорија.

Можеби ќе ве интересира: