World Music

Боб Дилан забрани мобилни телефони на своите концерти

Боб Дилан (81) ги забрани мобилните телефони на своите концерти, а ваквата одлука ја донел откако ги објави датумите на настапите во Велика Британија, каде што ќе свири за прв пат по пет години. Британскиот дел од неговата турнеја ќе се одржи помеѓу 19 и 31 октомври, за време на која тој ќе одржи четири концерти во Лондонскиот Паладиум.

Фановите кои едвај чекаат да го видат во живо нема да можат да го документираат со фотографии, бидејќи тоа ќе биде настан – без мобилни телефони. Дилан ќе бара од публиката да ги заклучи своите телефони во футроли специјално дизајнирани да ги заклучуваат мобилните телефони за време на траењето на настапот, пишуваат британските медиуми.

Од посетителите на концертот ќе се бара да ги стават телефоните во футрола Yondr, која потоа се заклучува на начин што наликува на безбедносните ознаки што се гледаат во продавниците за облека. Телефоните остануваат во нивниот сопственик, но не може да им се пристапи.

За да го користи телефонот, лицето мора да се врати во станицата за „заклучување и отклучување“, а потоа да оди во „зоната за пристап до телефонот“. Ако корисникот треба да пристапи до својот телефон поради итен случај, тој ќе мора да го напушти концертот за да го извади својот уред од неговата Yondr футрола.

Од неговото футролите со можност за заклучување беа ставени во употреба од изведувачи од висок профил, вклучувајќи ги Кејт Буш, Џек Вајт, Дејв Шапел и Мадона.

Дилан освен во Лондон ќе настапи во Кардиф, Хал и Нотингем, а турнејата ќе ја заврши со два настапи во Глазгов. Последен пат Дилан беше на турнеја во Велика Британија во април и мај 2017 година.

 

Можеби ќе ве интересира: