World Music

ЦЕНЗУРА: Кина ги отстрани Џастин Бибер и Лејди Гага од специјалната епизода на „Friends“

Кинеските власти одлучија да не го емитуваат дуетот „Smelly Cat“ на Лејди Гага со Лиза Кудроу, оддавање почит на К-поп-групата „BTS“ и појавувањето на Бибер во модната ревија. Причината е наводна претходна навреда на нацијата од овие музички ѕвезди.

Бибер во 2017 година беше исто така забранет од владини претставници, кои го нарекоа „талентиран“, но „контроверзен“, додавајќи: „Што се однесува до нас, тој се впушти во низа лоши однесувања, како во неговиот социјален живот, така и за време на претходен настап во Кина, што предизвика незадоволство кај јавноста.“

„BTS“ ги вознемирија официјалните лица во Пекинг, откако не ги споменаа жртвите на кинеските војници за време на Корејската војна. Во однос на Лејди Гага, спорен е нејзиниот состанок со Далај Лама во 2016 година.

Можеби ќе ве интересира: