World Music

Џеф Бек и Џони Деп најавија објавување на заеднички студиски албум

Легендарниот гитарист Џеф Бек и Џони Деп, како еден од основачите на супергрупата „Hollywood Vampires“, најавија издавање на заеднички студиски албум „18“ чиешто издавање е закажано за 15 јули (ЦД и дигитално), а најавена е и винил издание за 30 септември.

Џеф Бек најде „сродна душа“ во Џони Деп во 2016 година кога и официјално се запознаа. Тие беа споени со автомобили и гитари, поминаа многу време заедно, а во исто време растеше ценењето на Бек за сериозните вештини за пишување песни на Деп и неговиот музички талент. Токму овој талент и нивната заедничка хемија го убедија Бек дека треба да снимат албум заедно, на што Деп се согласи и се започна во 2019 година. Во текот на следните три години, покрај неколку оригинални песни на Деп, тие снимија широк спектар на кавери кои допираат сè, од келтската музика и „Motown“, преку „Beach Boys“ и „Killing Joke“ до Џон Ленон и „The Velvet Underground“. Уште во 2020 година, за време на пандемијата, тие ја претставија својата соработка со песната на Џон Ленон „Isolation“.

Нивното претстојно издание „18“, заедно со две авторски композиции на Џони Деп, ќе содржи 13 песни, или серија кавери со кои и двајцата решиле да се оддалечат од својата комфорна зона. „This Is A Song For Miss Hedy Lamarr“ е една од двете песни на Деп избрани за најавниот прв сингл и видео, посветени на познатата актерка и пронаоѓач. Самата песна е исто така една од омилените на Бек, што тој посочува дека е една од причините зошто решил да го покани Џони на соработка на изданието.

Кога Џони и јас почнавме да свириме заедно, тоа навистина го поттикна нашиот младешки дух и креативност. Порано се шегувавме дека повторно се чувствуваме како да имаме 18 години, па тоа стана наслов на албумот. Не сум имал уште еден креативен партнер како него со години. Тој му даде целосна сила на овој албум. Само се надевам дека луѓето го сфаќаат сериозно како музичар бидејќи на некои им е тешко да прифатат дека Џони Деп може да пее рокенрол. – изјави Бек.

Џони Деп, пак, за Бек го вели следново

Голема чест е да свирам и пишувам музика со Џеф, еден од вистинските великани и некој за кого имам доволна привилегија да го наречам брат.

Можеби ќе ве интересира: