World Music

Доли Партон го издаде својот прв рок албум

Доли Партон, американската пејачка и текстописец најпозната по нејзината кантри музика, го издаде својот прв рок албум „Рокстар“, нејзиниот вкупно 49-ти албум.

Албумот е нејзин прв налет во рок води. Содржи дури 30 песни и трае 2 и пол часа, а албумот има прилично импресивна листа на рок икони. Тука се Пол Макартни, Елтон Џон, Џоан Џет, Стивен Тајлер, Ричи Самбора, Стинг, Стиви Никс, Пинк и Деби Хари но има и ѕвезди од поновиот поп жанр, како Мајли Сајрус и Лизо.

Доли Партон ја сними „Let It Be“ со Мекартни, Ринго Стар, Питер Фрамптон и Мик Флитвуд.
„Рокстар“ меша нов материјал со преработки. Партон го најави првиот сингл „World on Fire“ овој мај. Албумот е создаден како реакција на нејзиното воведување во Рокенрол Куќата на славните. Партон првично ја одби индукцијата, тврдејќи дека нејзиниот кантри глас нема никаква врска со рокенролот, но на крајот ја прифати наградата.

Во моментот на прифаќањето, таа изјави дека потоа ќе издаде албум со рок нумери со што е можно повеќе признати рок музичари, со цел барем на некој начин да го оправда влезот во Рокенрол Куќата на славните. Тоа е она што таа го направи.

Уште еднаш треба да се нагласи дека списокот на музичари кои учествувале во „Рокстар“ е импресивен. Но, тоа не беше доволно, таа имаше уште поамбициозни планови за време на снимањето. Имено, со насловната страница на „Stairway To Heaven“ таа повторно се обиде да ги спои Роберт Плант и Џими Пејџ од „Лед Цепелин“. Додека некои добија нови улоги како Лизо која свири на флејта на албумот.

Можеби ќе ве интересира: