World Music

Ерос Рамацоти со голем концерт на 21-ви април во Белград (Фото)

По пауза од три години, на 21-ви април, Белград повторно ќе биде домаќин на познатиот италијански поп пејач Ерос Рамацоти, кој ќе настапи во „Штарк арената“, во организација на „Хајп продукција“ од Белград.

Ерос Валтер Лучијано Рамацоти, како што е неговото целосно име, со 70 милиони продадени албуми ширум светот и повеќе од две милијарди стримови, е еден од најуспешните музичари на планетата досега. Списокот на уметници со кои соработувал во својата 30-годишна кариера вклучува работа со Тина Тарнер, Андреа Бочели, Шер, Џо Кокер, Никол Шерцингер, Лин Дејвис и други. Автобиографските мелодични балади со призвук на рок музиката, уникатен глас, но и многу енергични изведби – остануваат главните карактеристики на неговата музика.

Кариерата ја започна во 1981 година во музички натпревар наречен Нове ди Кастрокаро, во кој не победува, но го привлекува вниманието на издавачките куќи кои потоа му дадоа шанса.

Автобиографијата, која ја објави на 13-ти април 2006 година, открива дека Ерос е жесток навивач на Јувентус, а за неговата лојалност кон клубот ја добил својата ѕвезда, која му ја врачил клупската легенда Павел Недвед. Натпреварувачкиот фестивал „Санремо“ е особено важен за кариерата на Рамацоти, каде за првпат победи во 1983 година со песната „Тера промеса“.

На актуелната светска турнеја, која ја започна прво во Европа, ќе се претстават и песни од последниот албум.

На 52-годишна возраст, по пропаѓањето на првиот брак со манекенката Микела Хунцикер, Рамацоти се ожени со италијанската манекенка и актерка Марсија Пелегринели, со која ги има синот Габриел Тули и ќерката Рафаело Марија.

Италијанскиот поп музичар го одбележа своето големо враќање на сцената со неодамна објавениот нов албум „Battito infinito“ и со истоимената светска турнеја во која беше опфатен и Белград, а на српската публика ексклузивно и порача:

„Беше многу возбудливо да се вратам на на сцената, започнете ја турнејата и конечно стигнав до целиот свет по тешкото време низ кое поминавме сите. Концертот во Белград ќе биде непропустливо и незаборавно шоу, но и начин и можност повторно да ја прегрнам српската публика, каква што не сум ја видел од 2019 година и која ме поддржуваше сите овие години“.

Новак Ѓоковиќ и Ерос Рамацоти имаат голема почит еден кон друг, а се уште се свежи сеќавањата за посетата на Новак на Сан Ремо во 2020 година, кога накратко го отпеа хитот на Ерос „Tera promesa“ и ја воодушеви италијанската публика, како и посетата на Ерос на Новак на Ролан Гарос во 2022 година.
На настапот во Србија се очекува истиот сет-листа на песни што публиката во Атина, Верона, Севилја веќе ја слушна: пред се, пар нумери од новиот албум, како песната Battito infinito, Gli ultimi romantici. , но и безвременските хитови Terra promessa, Un altra te и други познати нумери.

Тековната светска турнеја започна во септември 2022 година и ќе трае до мај 2023 година.

На овој уметник му тече музика уште од детството, најмногу благодарение на неговото музичко семејство. Од татко му Родолфо Рамацоти наследил голема страст и добро познавање на музиката, а дедото на Ерос бил познат „сторнелаторе“, пејач на народни песни. Покрај пеењето, поп-ѕвездата сака и јавање. Слободното време по напорните турнеи и концерти често го посветува на јавање во природа.

Можеби ќе ве интересира: