World Music

Легендарната Били Холидеј се враќа на сцената – на холограм

Легендарната џез пејачка Били Холидеј оваа есен се враќа на концертната сцена на Њујорк, но овој пат во форма на холограм, објавија американските медиуми. Својот прв настап на сцената на познатиот театар “Аполо” во њујоршкиот Харлем. Холидеј била на 19-годишна возраст, кога ја започнала нејзината блескава музичка кариера. Сега, 56 години по нејзината смрт, според многмина најголемата џез пејачка на сите времиња, повторно ќе застане на истата сцена, но овој пат во форма на нејзин холограм.

“Првпат и тоа само во Њујорк и во “Аполо”, магијата на холограмската технологија ќе ни овозможи концерт од соништата, бидејќи Лејди Деј повторно ќе излезе на сцената”, се наведува во промотивниот матријал за настанот. Били Холидеј, која доколку беше жива во април годинава ќе наполнеше сто години, често настапувала во театарот “Аполо”. Тоа било една од првите сали во САД кои дозволувале присуство на расно мешана публика.

Овогодишниот концерт, кој ќе биде реализиран во соработка со компанијата “Ју-Ес Холограм”, се организира со поддршка на наследниците на Били Холидеј. Театарот “Аполо” соопшти дека ова ќе биде само почеток, по кој ќе следат холограмски концерти и на други починат музички ѕвезди. Ова нема да биде прва употреба на холограмската техонологија за “оживување” на музичар. Така, на фестивалот “Коачела” во Калифорнија “воскресна” раперот Тупак Шакур, а во едно шоу во Лос Легас “оживеа” пијанистот Либерас.

Подготви: Редакција на Музика24

Можеби ќе ве интересира: