World Music

Наскоро анимиран филм со Ник Кејв и шведската рок ѕвезда Thåströmom

Ник Кејв наскоро треба да се појави како анимирана верзија на себе заедно со шведскиот рокер Thåströmom во новата анимирана ТВ серија „Before They Were Gods“. Серијата ќе ја режира шведскиот режисер и писател Манс Марлинд а ја развива продукциската куќа Yellow Bird.

Приказната е сместена „во имагинарен свет во кој двајцата музичари биле блиски пријатели како 14-годишници, пред да се претворат во големи рок богови“. Се додава дека двајцата ја бараат крајната вистина, вечната убавина и евтиното вино. Понекогаш ги наоѓаат, но најчесто не. Секогаш постои ветување за бескрајна љубов во форма на мистериозна и убава линија во која и двајцата се длабоко заљубени.

Ова е проект од соништата кој буквално ми дојде во сон. Додека спиев, гледав двајца мои музички херои како тинејџери како пијат евтино пиво додека разговараа за љубовта и смислата на животот. Се разбудив пишувајќи и од тогаш се обидувам да стигнам. – изјави режисерот.

 

Можеби ќе ве интересира: