World Music

Панк иконата Иги Поп сними песна со металкор бенд (Видео)

Прогресивниот металкор бенд „ОНИ“ беше домаќин на панк иконата Иги Поп во нивната нова песна „Secrets“. Заедно со легендарниот Иги, во песната „Secrets“ гостува и пејачот на „Lamb Of God“, Ренди Блајт.

Се работи за канадски прогресив метал бенд основан во 2014 година од пејачот Џејк Они. Тие ја освоија публиката која сака метал бидејќи од 2014 година до денес беа на турнеја со бендови како „Gojira“, „Max“ и Igor Cavalier, „The Devin Townsend Project“, „Death Angel“ и „Children of Bodom“.

Песната „Secrets“ е создадена по идеја на Џејк Они и Ренди Блајт, но откако тие почнаа да работат на песната се роди идејата да биде домаќин на уште еден моќен вокал.

 Вокалот на Иги е толку култен и веднаш препознатлив, неговиот стил е она што го баравме. Решивме да видиме дали можеме да го натераме човекот сам да одлучи. Јадевме нешто, се оладивме малку, а потоа Иги си го направи своето и се создаде песна. Ме праша за идеи како да му пристапи, што беше лудо и кул. Сè функционираше толку добро и се покажа дека е болно добро. – објасни Они како дојде до соработката со Иги Поп.

Ренди Блајт, кој претходно соработуваше со Они, додаде:

Беше одлично да се работи повторно со Џејк и секако со моите сонародници Марк Мортон и Џош Вилбур. Но, да бидам во песна и да снимам видео со еден од моите најголеми идоли како фронтмен, кумот на панкот и жива легенда Иги Поп, е Сосема бесценето.

Можеби ќе ве интересира: