World Music

По две годишна пауза, Елтон Џон ја продолжува светската турнеја

По две години пауза, Елтон Џон продолжува со светската турнеја наречена “Farewell Yellow Brick Road” започнувајќи со настап во Њу Орлеанс речиси две години по прекинувањето со патување низ светот поради Ковид-19 и операцијата на колкот.

Британската легенда ја продолжи својата турнеја по речиси двегодишна пауза со настап во центарот во Њу Орлеанс „Смути кинг“ во средата, 19 јануари.

Ова беше првиот целосен концерт на легендарниот рокер по настапот на стадионот „Вестерн Сиднеј“ во Сиднеј, Австралија, на 7 март 2020 година. Тогашната турнеја, која почна во Алентаун, Пенсилванија, на 8 септември 2018 година, течеше според планот речиси една и пол година пред да биде исфрлена од колосек поради пандемијата.

А во средата, Џон, роден Реџиналд Кенет Двајт, изгледаше енергично кога тој и неговиот бенд ја изведоа почетната нумера “Bennie And The Jets” за отворање на концертот.

Можеби ќе ве интересира: