World Music

Почина Тина Тарнер

Тина Тарнер, една од пионерките на рокенролот која подоцна стана поп ѕвезда, почина денеска на 83 години по долго боледување, во нејзиниот дом близу Цирих, Швајцарија.

Нејзиниот претставник изјави: „Тина Тарнер, „Кралицата на рокенролот“, почина денеска на 83-годишна возраст по долго боледување во нејзиниот дом во Куснахт во близина на Цирих, Швајцарија. Со нејзината смрт, светот изгуби музичка легенда и личност за пример. Погребот ќе биде приватен, со блиски пријатели и семејството. Бараме да ја почитувате приватноста на нејзиното семејство во овој тежок момент. “

Таа имаше здравствени проблеми изминативе неколку години, откако во 2016 година ѝ беше дијагностициран рак, а во 2017 година ѝ беше трансплантиран бубрег.

Можеби ќе ве интересира: