World Music

Роџер Тејлор откри зошто басистот Џон Дикон никогаш нема да се врати во „Queen“

Бендот „Queen“ сеуште е активен, а двајца негови членови од оригиналната постава свират во него – гитаристот Брајан Меј и тапанарот Роџер Тејлор. Од станатите два члена од оргиналната постава, Фреди Меркјури почина во 1991 година, додека басистот Џон Дикон го напушти овој бенд во 1997 година. Можноста Дикон повторно да свири со „Queen“ ја отфрли токму тапанарот Роџер Тејлор.

“Џон е навистина како пустиник. Мислам дека не е доволно подготвен за тоа, навистина е кревок. Колку што знам, тој не може да се справи со општеството или надворешниот свет. Претпоставувам дека тој само седи таму и ги брои своите пари”, вели Тејлор.

Џон Дикон нема замена откако го напушти бендот. Неколку музичари свиреа бас за време на турнејата на групата со Пол Роџерс, а подоцна и со Пол Ламберт, така како тапанари за турнеите беа избрани Дејвид Гросман, Дени Миранда и Нил Ферклауд.

Можеби ќе ве интересира:

Се вчитува....