World Music

Стивен Спилберг го режираше првиот музички спот во својата кариера

Стивен Спилберг го режираше првиот музички спот во својата кариера, се работи за спот на Маркус Мамфорд – фронтменот на „Mumford and Sons“ за песната „Cannibal“.

Легендарниот режисер познат по својата легендарна кариера на големите екрани работејќи на филмови како „Е.Т.“, „Schindler’s List“, „Jurassic Park“ и „Indiana Jones“ сега се пресели во светот на музиката.

На Твитер, Маркус откри дека Спилберг го создал делото во еден потег користејќи го својот телефон, додека сопругата на режисерот Кејт Капшо исто така била на снимањето.

„Во неделата на 3-ти јули во една средношколска теретана во Њујорк, Стивен Спилберг го режираше своето прво музичко видео, во еден кадар, на својот телефон. Кејт Капшоу беше семоќната кукла. Ме преплави поддршката од луѓето околу мене да ви ја донесам оваа музика и ја изразувам сета моја благодарност.“

„Cannibal“ ќе се појави на истоимениот деби соло албум „Little Lion Man“, кој треба да биде објавен на 16 септември.

Можеби ќе ве интересира: