World Music

За 50 милиони долари ZZ Top го продаде музичкиот каталог

BMG и KKR го реализираа своето неодамна најавено партнерство, стекнувајќи ги „целите музички интереси“ на долгогодишниот американски рок бенд ZZ Top за сума од околу 50 милиони долари. Договорот вклучува откуп на издавачкиот каталог на бендот и нивниот приход од евидентираните авторски права и хонорарите за изведба. Претходно, BMG служеше како ко-издавач и администратор на издавачкиот каталог на ZZ Top.

Бендот – Били Гибонс (гитара, вокал), Френк Берд (тапани) и покојниот Дасти Хил (бас, клавијатури, вокал) го објавија својот деби албум во 1971 година и објавија уште 14 во текот на нивната 50-годишна кариера, вклучително и „Fandango“ (со нивниот прв хит сингл, „Tush“) и албумите со видео-придвижување што ги направија еден од најголемите рок актови во 80-тите, „Eliminator“ и „Afterburner“. Бендот има продадено повеќе од 50 милиони албуми ширум светот и има заработено четири златни, три платинести и три мултиплатинумски албуми; во 2004 година, тие беа примени во Куќата на славните на рокенролот. Групата помина повеќе од 50 години без промена на составот додека басистот Дасти Хил не почина во јули на 72-годишна возраст.

Додека двете компании во март објавија дека ќе се здружат за музичка IP адреса, тие главно работеа одделно во месеците оттогаш, со тоа што BMG набави каталози од Тина Тарнер и Motley Crue, додека Chord Music на KKR купи каталог од Кобалт за околу 1,1 милијарда долари.

Топ-менаџерот на ZZ, Карл Стабнер од Шелтер Музичка Груп, рече:

„Горди сме што продолжуваме да работиме и да ја прошириме нашата долгогодишна врска со BMG. Овој нов договор гарантира дека извонредното наследство на ZZ Top ќе трае со генерации што доаѓаат“.

Извршниот директор на BMG, Хартвиг ​​Масух, рече:

„Овој договор е доказ за успехот, останувањето моќ и континуираната музичка важност на ZZ Top, но исто така и за моќта на нашето партнерство со KKR. Овој договор ја унапредува нашата визија да им обезбедиме на уметниците и текстописците не само финансиски излез, туку и средство посветено на почитување и ценење на нивната уметност“.

Џени Бокс, партнер во KKR, рече:

„Возбудени сме што инвестираме во легендарната музика на ZZ Top и со нетрпение очекуваме да соработуваме со BMG и ZZ Top за дополнително да го засилиме досегот на нивниот каталог“.

KKR инвестира во каталогот преку своите приватни кредитни инвестициски фондови и возила и ќе го поседува својот интерес во музиката преку својата неодамна лансирана платформа Chord Music Partners.

Можеби ќе ве интересира:

Се вчитува....