Балканленд

Владо Калембер и „Сребрена крила“ имаат нов албум (Видео)

По долго чекање, Владо Калембер, еден од најпознатите хрватски вокали и најголем шармер во регионот, со својот бенд „Сребрена крила“ го издава новото студиско издание „Opasno je ljubit ženu“.

По долги 12 години и претходниот албум „2012“, новиот студиски материјал доаѓа со најавениот истоимен сингл и придружниот спот, кој може да се окарактеризира како силна песна која ги тематизира љубовните врски и сите предизвици што тие ги носат. Инспирирана од вистински искуства и знаења стекнати од припадничките на понежниот пол, песната носи важна порака за љубовта, почитта и борбата за својата среќа.

Една од најугледните групи на овие простори, со Владо Калембера, блеска со нов сјај со штотуку објавениот долгоочекуван материјал и сигурно ќе ги привлече сите верни фанови на оваа ѕвездена постава, но и некои нови идни фанови на домашниот поп рок. Препознатливиот глас, мелодичните аранжмани и емотивниот текст на Калембер го прават овој албум незаменлив за љубителите на квалитетна музика, а  „Opasno je ljubit ženu“ дефинитивно ќе ги освои срцата на слушателите.

Новиот албум излезе во дигитален формат и ни носи четири досега необјавени песни – „Ljubav je gdje si ti“, „Ne mogu da te ne volim“, „Rođendan“ и најавениот истоимен сингл. Исто така, на едно место албумот ги собира докажаните хит синглови „Je li ti zao sproje nas“, „Kopija“, „To sam ja“, „Ljubav ima tujo oči“, „Slusaj“ и хитот на сите времиња „Ana “ во нов аранжман кој доживеа извонредна трансформација во дуетот на Владо Калембер, Дарко Кап и прекрасната музичка соработка со нашата најпозната виолончелистка Ана Руцнер, чиј инструмент го збогати овој класик на сите времиња со возвишена нота.

Новата музичка креација на едно од најголемите музички имиња во регионот е и албум кој ќе ве трогне, инспирира и потсетува на најважните вредности во животот. Затоа, ѕирнете во светот на Влада Калембер и оставете ја неговата музика да ве обземе со емоции и откријте колку е опасно да се бакнувате жена.

Можеби ќе ве интересира: