Во Нова Градишка и Загреб ќе се одбележи годишнината од смртта на Тоше (Фото)

Во сабота, 16-ти октомври, се навршуваат четиринаесет долги години од смртта на Тоше Проески.
Хрватската дискографска куќа Хит рекордс традиционално, во пресрет на оваа тажна годишнина заедно со Туристичката заедница на Нова Градишка и обожавателите подготвија неколку настани во спомен на Тоше.

Еден од оние кои негуваа посебна традиција со години се маратонците кои и овој пат ќе истрчаат од Нова Градишка до родниот град на Тоше, Крушево. Меморијалниот маратон ќе започне во четврток, 14 -ти октомври. во 17 часот, од стадионот „НК Слога“ во Нова Градишка, додека во пресрет на почетокот во 16:15 часот, ќе има
положување венци пред споменикот на Тоше, кој е дел од локалното училиште за електротехника и економија.

Како и секоја година, во Загреб во црквата кај Роков перивој, во недела (17-ти октомври) од 11:00 часот, ќе се одржи свечена миса.

Повеќе на Музика24...

Остави коментар

Вашата маил адреса нема да биде објавена.

www.revanger.com www.erguvanhaber.com www.erzurumozelders.com www.tekirdagtabldot.com www.gebzesaadet.com www.balikesiryenihaber.com www.ucanbalonmugla.com www.aymaras.com www.buyukorduhaber.com www.ambushm.com www.trabzonpostasi.com www.yalovaradyotv.com www.internetedirne.com www.duzcepark.com www.butuncanakkale.com www.ssgolfhotel.com www.ispartaradyonet.com www.tokathaberi.com www.tokathabersitesi.com www.escortlarrize.net www.sivashbr.net www.sivashaberci.com www.manisaotolastik.com www.yeniyasamgorukle.com www.alanyamado.com www.manavgatx.com