Балканленд

Кога некој го бива, го бива – Саша Ковачевиќ ја отпеа фолк песната “Жал” од Шабан Шаулиќ (Видео)

Убаво рекле старите, кога некој го бива го бива, ако не тогаш се е залудно, така и со поп пејачот Саша Ковачевиќ кој сите го знаеме по одличните изведби на познатите и карактеристични за него балади и поп песни. Неодамна на Радио телевизија Србија во емисијата “Свирај оно наше”, специјален гостин беше токму тој, а во емисијата Ковачевиќ отпеа неколку познати спрски фолк песни, меѓукои и познатата и најнова “Жал” од Шабан Шаулиќ.

Дали со ова младиот пејач докажа и се покажа дека освен поп музиката му лежи и фолкот, незнаме додека не сними барем една фолк песна или пак дует со некоја позната српска, а зошто да не и македонска фолк пејачка. Но за што поточно станува збор, погледнете го видеото во продолжение.

Подготви: Редакција Музика24

Можеби ќе ве интересира: