Македонска

Шабац сними видео спот за неговата песна посветена на Југо (Видео)

Пред неколку дена во етер излезе видео записот за песната на раперот Дарко Јоцковиќ - Шабац, посветена на легендарниот автомобил Југо, автомобил кој беше еден од најпопуларните на овие простори, а до 2008-та година се произведуваше во фабриката Застава во Крагуевац во Србија. За Југо генерации наназад се раскажуваат секакви приказни и анегдоти, овој автомобил е популарен и денес, а токму поради тоа битолскиот рапер Шабац во 2015 година посвети песна за овој модел, која наиде на доста позитивни реакции во државите кои беа…

Ефто Пупиновски: Бугарите ми ја украдоа Лихнида, ќе се видиме на суд

Во утринската емисија на ТВ24 "Македонија денес", гостуваше познатиот македонски фолк пејач Ефто Пупиновски кој со својата гитара направи вистинско расположение за сите оние кои ја гледаа емисијата во живо. Тој освен за својата голема музичка кариера на македонската музичка фолк сцена, многубројните хитови и дела оставени зад себе, говореше и за она како одредени музичари од Бугарија ги злоупотербуваат нашите македонски песни, односно, истите си ги присвојуваат, ги препејуваат на својот јазик и велат дека се нивни.…

Слаткар и испеа “Одисеа” (Видео)

"Одисеа" е новата песна на Слаткаристика, за која што тој објави и видеото. Текстот е на Слаткар, а аранжманот на неговиот долгогодишен соработник Иван Иванов - Ивајо. Зад камерата и пост-продукцијата стои Крсте Шупев и Имедиа. "Одисеа" за само два дена од промоцијата до денес кога и го пишуваме текстот има 79,252 илјади гледања. За што поточно пее Слаткар, погледнете во продолжение... https://www.youtube.com/watch?v=7q8p3QMwAwI

Дуо “Фортисимо” и Стојне Николова ја препеаа легендарната “И уште незнам каде си” (Видео)

Во текот на вчерашниот ден дуото "Фортисимо" ја промовираше нивната најнова кавер песна снимена заедно со познатата македонска фолк пејачка Стојне Николова. "И уште незнам каде си" е песната која што овие македонски музички имиња ја препеаа на свој, специфичен и оргинален начин. Ова беше само мал повод да поразговараме со пејачката Николова за оваа ковер песна, а и за она што и како подготвува. "Дуото "Фортисимо" ме поканија да бидам гостинка во нивниот прв кавер проект, и секако, јас со задоволство прифатив. А што се…

Погледнете: Најемотивниот говор на Игор Џамбазов посветен на Тоше Проески (Видео)

"Златна буба мара на популарноста", 2008-ма година. Неколку месеци како него го нема и тој веќе не е со нас, физички, бидејќи сеуште сите знаеме кој е што е и сите нам толку многу ни недостасува. Тој, еден и единствен... Тодор Тоше Проески. Доби Златна буба мара... но него го намаше да дојде како и секогаш на сцената и да ја подигне наградата, да го каже она неговото препознатливо: "Ве сакам сите!". Еден од најхрабрите на сцената, шоуменот Игор Џамбазов во тој тажен и тежок миг застана пред присутните, пред тв камерите и…