Македонска

Елена призна: „Размислувам да посвојам дете доколку не најдам идеален партнер !“

Македонската пејачка Елена Ристеска музичка кариера ја стави во мирување, а неодамна започна сопствен бизнис, односно козметичка линија. Истата го носи името „ЕРА“, а првите два продукти кои што ги лансираше во продажба беа машки и женски парфем. Пејачката гостуваше во естрадниот магазин „Бекстејџ“ каде што зборуваше за својот нов бизнис, од каде идејата за „ЕРА“, за музиката, за својот приватен живот… На прашањето дали смета дека е подобро да бидеш квалитетно сам, отколку во неквалитетна врска го одговори следното:…

Интересно, емотивно, возвишено… Биба Додева го промовираше албумот “Незаборавни” (Видео)

После пауза од речиси шест месеци кога реално поради коронавирусот никој и ништо не функционираше, конечно се случи и првата официјална промоција на музички проект. А ледот овој пак го скрши, кој не - ако не таа, една од најдобрите вокални интерпретаторки, пејачка во буквална и вистинска смисла на зборот, жена борец, хуманстка, мајка, баба... и пред се човек. После неколку години повлекување од македонската музичка сцена, Биба Додева со големиот музички проект "Незаборавни" се враќа и продолжува онаму каде што застана,…

Композиторката Ана Пандевска со светска премиера во Германија

Новата композиција под наслов „Carousel“ на композиторката Ана Пандевска, ќе има светска премиера на програмата на Фестивалот за современа музика во Демолд – Германија, во изведба на пијанистката Хајди Елзесер. На 3-ти октомври, Елзесер ќе одржи соло рецитал на Фестивалот насловен „Бизарни светови“, а во склоп на рециталот се најде во тесниот избор на дела и Пандевска со композиција за пијано и трака, која го отсликува карактерот со кој е насловен и самиот овогодишен фестивал. На програмата се наоѓаат и дела од Карло…

Димитар Андоновски се враќа на соло кариерата (Видео)

Димитар Андоновски денеска ја објави песната „Се што правев за тебе" која е негово прво комплетно авторско исполнување. Новата нумера беше напишана за овогодинешното издание на фестивалот „Макфест“. „Со оваа песна официјално го најавувам враќањето на мојата соло музичка кариера на естрадата, и најавувам уште многу музика и песни од мене во иднина. Им се заблагодарувам на моите драги пријатели и соработници што ми ја разубавија мелодијата со нивните инструменти“, вели Андоновски.…

Биба Додева в понеделник го промовира својот најнов студиски албум „Незаборавни“

Како што дознава музичкиот портал Музика24, познатата македонска поп пејачка и авторка Биба Додева в понеделник со почеток во 19:30 во отворениот дел на хотелот "Александар Палас" ќе го промовира својот нов студиски албум насловен „Незаборавни“. Албумот е составен од преработки на 11 македонски евергрини и од две бонус песни од последните два фестивала на кои што таа настапила. По тој повод, Додева вели: „Имавме тешка задача заедно со мојот пријател и колега Владимир Дојчиновски да ги одбереме песните од 1962 до 2002, од…
www.revanger.com www.erguvanhaber.com www.erzurumozelders.com www.tekirdagtabldot.com www.gebzesaadet.com www.balikesiryenihaber.com www.ucanbalonmugla.com www.aymaras.com www.buyukorduhaber.com www.ambushm.com www.trabzonpostasi.com www.yalovaradyotv.com www.internetedirne.com www.duzcepark.com www.butuncanakkale.com www.ssgolfhotel.com www.ispartaradyonet.com www.tokathaberi.com www.tokathabersitesi.com www.escortlarrize.net www.sivashbr.net www.sivashaberci.com www.manisaotolastik.com www.yeniyasamgorukle.com www.alanyamado.com www.manavgatx.com